بررسی تفاوت قیمت تندر۹۰ در پارس خودرو و ایران خودرو

در طی ۶ ماه گذشته خودروی تندر ۹۰ محصول پارس خودرو در مقایسه با خودروی تندر ۹۰ محصول ایران خودرو یک چیزی در حدود ۲۰۰٫۰۰۰ تومان تا ۵۰۰٫۰۰۰ تومان گران تر به فروش می رسیده است .

این گران تر بودن محصول پارس خودرو در مقایسه با ایران خودرو در صورتی می باشد که بهای تمام شده هر دو محصول در هر دو کارخانه یکسان بوده است و هیچ تفاوتی با هم نداشته اند و حتی در خصوص تیراژ تولید باید بگوییم که تیراژ تولید این خودرو در شرکت پارس خودرو بالاتر از ایران خودرو نیز می باشد .

کیفیت متفاوت ؟

برخی معتقدند مکانیزه‌تر بودن خط تولید تندر ۹۰ پارس خودرو، دلیل گران‌تر بودن محصول این شرکت در بازار است.

حسین اردوخانی – رییس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران خودرو – با اشاره به سابقه شرکت پارس خودرو پیش از پیروزی از انقلاب اسلامی می‌گوید: ‌چون این خط تولید قبل از انقلاب هم خودروهای با کیفیتی مثل کادیلاک را مونتاژ می‌کرد، مردم سابقه ذهنی خوبی از این تولید کننده دارند و به همین دلیل محصولات آن هم در بازار گران‌تر به فروش می‌رسد. این در حالی است که در گزارش‌های بررسی کیفیت خودروهای داخلی که به صورت ماهانه ارائه می‌شود، هر دو محصول ایران خودرو و پارس خودرو رتبه کیفی A را کسب کردند و طبق رده‌بندی‌های شرکت رنو هر دو توانسته‌اند کارت سبز تولید را دریافت کنند.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران دلیل دیگر گرانی تندر ۹۰ پارس خودرو را استفاده از قطعات مرغو‌ب‌تر در بدنه و تزیینات و داخلی آن می‌داند اما نجفی‌منش – دبیر انجمن قطعه‌سازان – این مساله را رد کرده و تصریح می‌کند:‌ قطعاتی که برای تولید این محصولات در خط تولید پارس خودرو و یا ایران خودرو استفاده می‌شود، از نظر کیفی هیچ تفاوتی با هم ندارند.

وی می‌گوید:‌ قطعه‌سازان قطعه‌های یکسانی را برای تولید این خودرو به خودروساز تحویل می‌دهند، ضمن این‌که باید توجه داشت اگر یک خودروساز بخواهد از قطعات با کیفیت بالاتر در محصول خود استفاده کند، هزینه تمام شده محصول خود را بالا خواهد برد. در حالی که قیمت نهایی تندر۹۰ پارس خودرو و ایران خودرو در کارخانه با هم تفاوتی ندارند و گرانی یکی نسبت به دیگری مربوط به بازار است.
دلالی و یا افزایش تقاضا؟

وقتی تندر ۹۰ پارس خودرو و ایران خودرو هر دو از نظر کیفی در جایگاه یکسانی قرار دارند و قیمت تمام شده آ‌ن‌ها هم در کارخانه با هم یکسان است، پس چرا قیمت یک محصول در بازار بیش از دیگری است؟

نجفی‌منش تنها دلیل این گرانی را دلالی را در بازار می‌داند و می‌گوید: مردم می‌توانند با خرید محصول از کارخانه نقش دلالان را کمرنگ کنند و قیمت مناسب‌تر بپردازند.

اما رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران با تکذیب نقش دلالان در افزایش قیمت تندر ۹۰ پارس خودرو می‌گوید: وقتی تقاضا برای یک محصول بالاتر باشد، قیمت آن هم در بازار افزایش می‌یابد و این ربطی به نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو ندارد.

یادآور می‌شود که ‌موتور تندر ۹۰ ایران خودرو از کشور رومانی و موتور تندر ۹۰ پارس خودرو از شرکت داخلی مگاموتور تامین می‌شود. منبع:ایسنا

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید