آیا برلیانس قابل اعتماد است؟!

چند وقتی می باشد  که برلیانس H330 به وسیله  شرکت پارس خودرو تولید میگردد اما با در نظر گرفتن اینکه این خودرو چینی است آیا می توان به کیفیت قطعات اعتماد کرد؟! جزئیات ارزیابی کیفیت برلیانس در ایران را از زبان مسئولان را بدانید

 

برلیانس در سال ۲۰۱۳ موفق شد در بین تمام برند‌های صنعت خودروی چین، بالاترین  امتیاز را از نظرسنجی های فراگیر موئسسه JD.Power آمریکا بدست آورد تا رتبه اول از لحاظ رضایت مندی مشتریان از کیفیت خودرهای برند داخلی در چین را بدست آورد . هر چند در بدست آوردن این موفقیت، نباید اثرات شریک تجاری خوش نام این کمپانی یعنی BMW را در نظر نگرفت  چراکه ۵۰ درصد از سهام برلیانس به این خودروساز آلمانی متعلق است

 

قبل از عرضه خودروهای برلیانس سری H300 که در دو مدل H330 و H320 و در دو تیپ اتوماتیک و دستی به بازار عرضه گشته  پارس خودرو اقدام به انجام تست‌های ویژه ای بر روی این محصولات و آن هم برای نخستین  بار در کشور کرده است.

به سراغ مسئولان کیفی این شرکت رفتیم تا در مورد این تست ها بحث کنیم . آنچه که می‌خوانید نتیجه  گفت و گو در‌باره نخستین  تست کیفیت و دوام با معیارهای بین المللی در کشور می باشد که در شرکت پارس خودرو صورت گرفته است

 سخت ترین تست کیفیت برلیانس:

هدف از این تست آزمودن  کیفیت و دوام خودرو در حالت های استاتیک و دینامیک می باشد  در واقع برای انجام این تست، خودرو در چهار مسیر مختلف و در کمتر از دو ماه حدود ۳۰ هزار کیلومتر را طی میکند  و نتایج حاصل از تست به واحد‌های مربوطه در داخل شرکت منتقل می شود  تا در راستای ارتقای کیفی تولید مورد استفاده قرار گیرد.

این توضیحاتی است که “بهنام خلج معاون کیفیت پارس خودرو” در مورد تست‌های برگزار شده، می دهد.

وی بیان میکند  تقریبا هیچ یک از تست‌هایی که تا به امروز در ایران بر روی یک محصول جدید انجام شده است، با تست دوام و کیفیتی که ما بر روی برلیانس انجام دادیم قابل مقایسه نخواهند بود  حتی جالب است بدانید تستی که کمپانی برلیانس به عنوان با کیفیت‌ترین خودروساز چین، روی این محصول انجام داده بود، به اندازه تستی که ما انجام دادیم سخت گیرانه و طولانی نبوده است . از این رو وقتی کمپانی برلیانس مطلع شد قصد انجام چنین تستی را داریم، دو نفر از نمایندگان بخش کیفی و فنی را با تجهیزات راهی ایران کرد تا در خلال تست اطلاعات را برای کمپانی مادر ثبت و ضبط کنند

 

 

جزئیات تست کیفیت برلیانس:

خلج در ادامه وارد جزئیات بیشتری از چگونگی برگزاری این تست شد و در مورد مسیرهایبرگزیده  شده می افزاید: جغرافیای پهناور و آب و هوای مختلف ایران، طوری  است که اگر قرارباشد  انتخاب محصولی برای عرضه در ایران داشته باشیم، باید آن محصول بتواند شرایط جاده ای، آب و هوای و اقلیمی ایران را تحمل کند.

به همین خاطر  ما تست کیفیت و دوام ۳۰ هزار کیلومتری را در چهار مسیر مختلف و در آب و هوای گرم، مرطوب و سرد انجام دادیم. در این تست چهار نوع مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم، خاکی، اتوبان و شهری و پر ترافیک مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته معاون کیفیت پارس خودرو، دو دستگاه برلیانس H330 سدان در دو تیپ اتومات و دستی به دستگاه GPS مجهز می باشد  که می‌تواند در هر لحظه مسیر تردد خودرو، شیب جاده، دمای هوا، رطوبت و … را به مرکز مدیریت تست در شرکت پارس خودرو اطلاع دهد . ضمنا لحظه به لحظه اطلاعات ECU از طریق یک دستگاه رکوردر ثبت می‌شود تا در صورتی که کوچکترین موردی  در هر بخش ایجاد شد، بتوان نوع مشکل و علت بروز آن را تشخیص داد.

در حقیقت  باید بگویم هنگام طی کردن  مسیر همیشه این دستگاه همچون یک دستگاه دیاگ به ECU متصل بود. در برگزاری این تست ما یک جدول مقیاس ارزیابی داریم که دارای محدوده‌های مختلفیمی باشد  هر اشکالی که در خلال تست به وجود آید با توجه به نوع اشکال و میزان تاثیرگذاری آن بر خودرو و سرنشینان، در یکی از محدوده‌های جدول قرار خواهد گرفت . در پایان نمراتی از ۱ تا ۱۰ به اشکالات اختصاص می‌یابد که در اصلاح آنها در واحد مربوطه بسیار تاثیرگذار است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید